Jūs varat man pelnīti pārmest, ka pēdējā laikā vairāk aprakstu pirmās personas šaujamgabalus. Arī šajā spēles apskatā stāstīšu par šāda žanra spēli. Tas ir tāpēc, ka šā gada nogalē spēļu tirgū tiešām ir liels kvalitatīvu FPS īpatsvars un “Half Life” ir vienkārši šedevrs. Vairāk nekā FPS. “Half Life” neapšaubāmi bija visvairāk diskutētais un arī gaidītākais projekts no to spēļu saimes, kas bāzētas uz Quake Engine. Agrīno spēles versiju aculiecinieki citiem stāstija neticamas lietas. Arī Internetā bija apskatāmi ļoti labi attēli un īsas filmiņas no spēles, kā arī nepārtraukti varēja lasīt par spēles izstrādes procesu un dzirdēt vēl dažādas baumas. Jāsaka, ka Valve Software bija jauna, nevienam vēl nezināma firma, un “Half Life” ir tās pirmais projekts. Rezultāts: novēlu katram šādu karjers sākumu.
Novembra pirmajās dienās “Half Life” galīgā versija tika nodota spēlētāju vērtējumam, un jāsaka, ka tajā ir viss, ko gaidijām, pat vēl vairāk. Iespējams, ka būsit jau lasījuši Internetā vai arī žurnālos jūsmīgas un slavējošas recenzijas, un man atliek tikai tām pievienoties. “Half Life” vērtējums nav gaumes lieta. Pat tad, ja jums nepatīk FPS spēles kā tādas, jūs nevarat noliegt Pus Dzīves kvalitāti un profesionalitāti. Teikšu atklāti: man vēl nav bijis laika iziet “Half Life” līdz galam, bet tas, ko jūs redzat jau spēles pirmajās minūtēs, ir pietiekami priekš šī spēles apskata, lai saprastu, ka šai spēlei būtu garantēta vieta Datorspēļu slavenību vaska figūru muzejā, ja vien tāds pastāvētu. Atmetiet augstprātību un domu „- zinu es tos kveikveidīgos”, jo “Half Life” ir daudz vairāk nekā jūsu ierastais ikdienas šaujamgabals.
Piedzīvojums.
Darba diena sākas kā parasti. Jūs ierodaties pazemes militāri zinātniskajā kompleksā, lai piedalītos kārtējā eksperimentā iegūt materiālus no paralēlajām dimensijām (parasta lieta). Jūs ejat pa laboratoriju gaiteņiem, pārmijat pa vārdam ar līdzstrādniekiem un sardzes vīriem, vārdu sakot – mierīga ikdiena. Tikai līdz brīdim, kad, atrodoties izmēģinājumu kamerā, notiek avārija un tiek zaudēta kontrole pār procesiem, kas ir saistīti ar paralēlajām pasaulēm… Pēc samaņas atgūšanas viss ir mainījies: laboratoriju telpas ir pussagrautas, sprakšķ bojātās elektrokomunikācijas, deg un eksplodē aparatūras skapji, dzīvi palikušie cenšas sniegt pirmo palīdzību citiem cietušajiem. Jums lūdz mēģināt izkļūt no pazemes, paziņot par katastrofu un sameklēt kādu glābšanas brigādi.
Apbruņojies ar lūžņos atrastu lauzni, jūs uzsākat ceļu ārā no pazemes, taču rodas problēmas. Radītā enerģētiskā anomālija ir izveidojusi sūces paralēlajā dimensijā, no kurienes sāk velties ārā visādi neiedomājami radījumi. Par laimi, daļa apsardzes puišu arī ir izglābušies un palīdz jums cīnīties ar nezvēriem (turklāt dara to tiešām labi). Jūs jau esat gandrīz pie izejas no sagrautā kompleksa, kad pēkšņi ieraugāt militārās specvienības puišus. Varbūt ieradušies glābt personālu? Kādas muļķības! Viņi atklāj uguni, mēģinot likvidēt ikvienu, kas palicis dzīvs. Kas notiek? Vai avārija bija nejauša? Kāpēc tiek likvidēti liecinieki? Jums tas jānoskaidro, tāpēc paņemat nošautā apsardzes vīra ieroci un uzsākat nevienlīdzīgu cīņu atnācēju un karaspēka krustugunīs…
Tehniskas lietas.
Fantastiska spēle. No „Quake” kodu bāzes tajā ir palikušas tikai atmiņas, toties grafika veidota pilnā 16 bitu krāsu paletes bagātībā. Spēle “HalfLife” ir efektīgs dinamiskais krāsainais apgaismojums, skeletāla kustīgo objektu animācijas sistēma, intensīva mijiedarbība ar apkārtējo vidi (slēdži, lifti, sagraujami objekti u.c.) un citiem „cilvēkiem”, kā arī iespaidīga pirotehnika un telpiska 3D skaņa (gan A3D, gan EAX). Izstrādāts neticami labs AI –jūs varbūt neticēsit, ka militāro specvienību vada dators, bet tā ir. Arī svešās pasaules monstri uzvedas kaitinoši dabiski, mūkot pēc iegūta ievainojuma, kamēr otrs nezvērs gar stūri pielavās jums no citas puses. Spēlē perfekti ir iekombinēti arī tā saucamie scripted sequences*, piemēram, jūs iekāpjat liftā, lai nolaistos kādā dziļā šahtā. Nospiežat pogu un braucat lejā. Te pēkšņi nošķīst dzirksteles un trose iestrēgst. Un jums ir taisnība, ja domājat, ka tā var pēc brīža pārtrūkt.
Spēlē ik brīdi jums tiek sagādāti pārsteigumi, tāpēc, kā jau nojaušat, būs nepieciešams ātri reaģēt, būt veiklam un atjautīgam, lai izdzīvotu. Domāju, ka jebkurš spēlētājs pats visu izmēģinās un atbilstoši arī novērtēs, jo neredzēt “HalfLife” būtu nepiedodami. Tā ir meistardarbs visās jomās un atkal jauns kvalitātes standarts nākamo spēļu veidotājiem. Spēļu industrija šā gada nogalē mūs lutina ar ļoti daudzām kvalitatīvām spēlēm, tāpēc pat grūti izvēlēties, ko skatīties un spēlēt tūlīt, ko atstāt vēlākam laikam, ko ignorēt pavisam. Bet tādā gadījumā, ja neredzēsit “HalfLife” vai, ja neizlasīsiet šo spēles apskatu, jūs tiešām PusDzīvi būsit zaudējuši.
Izgatavotājs: Valve Software
Izplatītājs: Sierra Studios
Spēles Wikipedia ieraksts: https://lv.wikipedia.org/wiki/Half-Life
Spēle Steam veikalā: https://store.steampowered.com/app/70/HalfLife/